wyszukiwanie zaawansowane

Co to jest ballada?Co to jest ballada?

ballada
Gatunek ten jest zjawiskiem bardziej skomplikowanym niż sielanka Jej pierwociny znajdujemy w twórczości poetów prowansalskich. Odgrywała również istotna rolę w średniowiecznej literaturze angielskie i francuskiej, a arcydziełem w tym zakresie jest “Wielki Testament” Villona.
Ballady występowały również w anonimowej literaturze ludowej.
Tworzono je rozmaicie, niekiedy zbliżały się do opowieści o silnym podkładzie epickim (np. angielskie), inne maiły charakter przeważnie liryczny (np. francuskie). Forma ich była zróżnicowana, konstrukcję szczególnie kunsztowną odznaczały się ballady starofrancuskie. Wyróżniały się one ustabilizowaną i nieraz bardzo wymyślną budową stroficzną i rytmiczną. Ważnym elementem kompozycji takiej ballady było tzw. przesłanie, w którym poeta zwracał się do określonej osoby (księcia, ukochanej kobiety, itp.) i które pierwotnie pełniło rolę dedykacji.
Wielkie zainteresowanie ballada średniowieczną, ludową i artystyczna, rozbudzone zostało w Anglii w 2 poł. XVIII w., m.in. przez publikacje starych zabytków tego gatunku. Wpłynęło ono na kształt ballady romantycznej, która stała się jednym z częściej występujących gatunków w owej epoce.
W balladach romantycznych współistnieją elementy liryki, epiki i dramatu, jednak zwykle pozycje dominującą zdobywają czynniki liryczne Dużą rolę odgrywa tu także temat. Ballady te są zazwyczaj oparte na motywach fantastycznych, zazwyczaj pochodzenia ludowego. Najczęściej mają budowę fabularną, ujmowaną lapidarnie Występujące pierwiastki dramatyczne wyrażają się w dialogach bohaterów
W Polsce pierwsze ballady zaczęły pojawiać się na przełomie XVIII i XIX wieku, poprzedzone tzw., dumami. Szczytowy zaś ich okres przypada na pierwsze lata romantyzmu (debiut Mickiewicza). W poezji późniejszej ballada zajmuje poczesne miejsce, a najwybitniejsze utwory tego gatunku wychodzą spod pióra Leśmiana. Ballada dość szybko stała się formą poezji satyrycznej i parodystycznej i w tej postaci występuje w literaturze współczesnej (np. utwory Tuwima).

Co To Jest Ballada?
Co To Jest Ballada?
Co To Jest Ballada?

Co To Jest Ballada?

  • Data: Grudzień 15, 2012
  • Komentarzy: 0
  • Skomentuj

KOMENTARZE

Brak komentarzy

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 + = sześć