wyszukiwanie zaawansowane

Motywy średniowieczaMotywy średniowiecza

Najpopularniejszymi motywami Średniowiecza stały się wyrzeczenie się dóbr życia doczesnego, pokuta, ubóstwo, cierpienie, śmierć. Dlatego współcześnie termin średniowiecze używa się często w znaczeniu starodawny, zacofany, ciemny, mroczny. Jednak rozwój różnych dziedzin kultury nastąpił właśnie w średniowieczu.
W tamtym okresie powstało wiele wspaniałych obrazów, które miały na celu ozdobienie kościołów i domów. Istotne było to, że cechą sztuki średniowiecza był uniwersalizm. Sztuka była dla wszystkich, starano się doprowadzić do sytuacji w której każdy rozumiał by przesłania i dlatego obrazy i rzeźby miały szansę na rozwój. Tak jak malarstwo również rzeźbiarstwo rozwinęło się w okresie średniowiecza, a dla Polaków możliwością do zaszczytu są wspaniałe rzeźby Wita Stwosza. Ołtarz jego autorstwa w kościele Mariackim zyskał sobie sławę w całej Europie. Średniowieczna architektura, a przede wszystkim styl gotycki przekonuje nas, że na pewno nie można mówić o wiekach średnich jako epoce ciemnoty. Jedynie budownictwo wczesnego średniowiecza nie było zbyt okazałe. Styl romański (XI-XIII w.) charakteryzuje się prostotą formy i „ciężkim” stylem. Styl jesieni średniowiecza w architekturze – styl gotycki był zupełnie inny. W nim zaskakuje nas wysokość kościołów i wież, które rywalizowało o to, by być jak najbliżej Boga. Gotyckie budowle są bardziej delikatne niż romańskie. Występuje tam wiele łuków, a wnętrze rozświetlane jest przez niesamowite witraże. Dachy są strzeliste . Wspaniałą gotycką budowlą jest katedra w Notre Dame. W Polsce nie ma takich wielkich i okazałych budowli, ale jako przykłady stylu gotyckiego można podać kościół Mariacki, i zamek krzyżacki w Malborku.
W średniowieczu nastąpił również rozwój literatury. Autorami dzieł byli najczęściej mnisi, jedni z nielicznych wykształconych osób w państwie. Pisano hagiografie, historiografie i utwory rycerskie. Utwory te miały na zadaniu upodobanie się Bogu, zachęcały do przybierania postaw życiowych bohaterów literackich, uczyły ludzi jak powinno się żyć. Z średniowiecznych utworów dowiadujemy się jakie były najważniejsze wartości w życiu ludzi tamtego okresu i co powinni oni robić, aby osiągnąć szczęście.

Motywy średniowiecza

9.
Św. Aleksy to ideał ascety – człowieka świadomie umartwiającego się, rezygnującego z uroków doczesnego życia i imię osiągnięcia świętości. Aleksy dobrowolnie wyrzeka się swojego pochodzenia, żony i majątku. Opuszcza dom rodzinny i z pokorą znosi biedę, upokorzenia i tułaczkę. Wszystko to czyni na chwałę Bogu. Umiera świadomie i samotnie, śmieć jest dla niego wybawieniem, etapem przejścia do życia wiecznego.
Natomiast wiersz Grochowiaka „Św. Szymon Słupnik” jest wyrazem buntu przeciwko cierpieniu. Inspiracją autora było życie św. Szymona, który spędził 27 lat w celi umieszczonej na 15 metrowym słupie. Poeta próbuje porównać postawę ascetyczną do współczesnej. Tworzy kontrast między opisywanymi postaciami. Istotnym wątkiem jest przeznaczenie.

Motywy średniowiecza
Motywy średniowiecza
Motywy średniowiecza

  • Data: Grudzień 15, 2012
  • Komentarzy: 0
  • Skomentuj

KOMENTARZE

Brak komentarzy

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć + = 14