wyszukiwanie zaawansowane

Patriotyzm w literaturzePatriotyzm w literaturze

Patriotyzm jest to cecha, która przejawia się wielką miłością do oczyzny, gotowością oddania dla niej wielu najcenniejszych rzeczy.
W dzisiejszych czasach pojęcie patriotyzmu zanika wśród ludzi. Wielu z nas nie czuje się patriotami, a w ocenie Polski podaje wiele negatywnych cech i potrafi tylko narzekać, a nie docenia togo, co inni ludzie wywalczyli dla ojczyznty, płacąc za to czasami najwyższą cenę, czyli własne życie.
Wiele utworów literackich jest poświęcone tejże tematyce. Jednym z nich jest wiersz Zbigniewa Herberta ,,Przeslanie Pana Cogito”. Zawiera on w swej treści naukę jak powinniśmy postępować w trudnych chwilach grozy. Nakazuje on, abyśmy byli wierni naszemu narodowi pomimo tego, iż inni ludzie słabsi psychicznie poddają się i przechodzą na stronę wroga. Mamy postepować tak, abyśmy byli godni określenia, iż jesteśmy Polakami.
Następnym wierszem o tematyce patriotycznej jest utwór Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego ,,Ballada o trzęsących się portkach”. W swojej humorystycznej częsici opowiada o pewnym panu, któremu trzęsły się portki. Jednak nie chodziło tu o trzęsienie się części garderoby, ale o tchórzostwo, jakiemu uległ bohater. Utwór ten zawiera przepiękny morał, który mówi o tym, że ludziom odważnym ,,rosną skrzydła”, czyli stają się lepsi, mogą być dumni z tego, jak postępowali w tak trudnych chwilach. Natomiast ludzie tchórzliwi w takim czasie wolą stanąć po stronie wroga lub nic nie robić. Ludzie, którym rosną przysłowiowe skrzydła, są w pełni patriotami i powinniśmy być im wdzięczni za to, co osiągnęli i podziwiać ich za takie,a nie inne zachowanie.
Przepięknym przykładem patriotycznego postępowania wśród młodych ludzi są główni bohaterowie ,,Kamieni na szaniec”. Zośka, Alek i Rudy pragnęli wyzwolić ojczyznę z niewoli i byli gotowi zrobić dosłownie wszystko by osiągnąć postawiony sobie cel. Poświęcili swoje młode lata na walkę z nieprzyjacielem. Działali w różnych podziemnych konspiracjach. Chcieli dobra naszego kraju. To oni powinni być przykładem dla dzisiejszej młodzieży.
Te trzy utwory w pełni są poświęcone tematyce patriotycznej. Zawierają wsazówki dla dzisiejszej społeczności, jak postępować, gdy Polska będzie w niebiezpieczństwie.
Moim zdaniem jednak mało osób skorzystałoby z tych rad. Dzisiaj młodzież w większości nie zachowałaby się już tak, jak bohaterowie ,,Kamieni na szaniec”, a byłaby jak pan z ,,Ballady o trzęsących się portach”.
Powinniśmy zacząć doceniać ludzi, którzy są patriotami, a jest ich coraz mniej. Dla dzisiejszewj ludności nie są już aż tak ważne cechy patriotyzmu, oni wolą dązyć ślepo za karierą i pragną tylko wzbogacać się materialnie.

Patriotyzm W Literaturze
Patriotyzm W Literaturze
Patriotyzm W Literaturze

Patriotyzm W Literaturze

  • Data: Lipiec 28, 2012
  • Komentarzy: 0
  • Skomentuj

KOMENTARZE

Brak komentarzy

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery − = 0