wyszukiwanie zaawansowane

Skąpiec- recenzjaSkąpiec- recenzja

Komedia pt. „Skąpiec” została napisana przez Moliera. Historia przedstawiona w książce opowiada nam o życiu Harpagona (Skąpca) dla którego liczyły się tylko jego pieniądze.
Harpagon był człowiekiem starszym i wielkim materialistą. Miał on dwoje dzieci: Elizę i Kleanta. Eliza zakochała się w Walerym i chciała wyjść za niego. Kleant zakochał się natomiast w Mariannie z którą chciał się ożenić. Harpagon nie zgodził się na to, ponieważ nie widział w tym żadnych korzyści materialnych dla siebie. Powiedział dzieciom, że już znalazł odpowiedniego męża dla Elizy i odpowiednią żonę dla Kleanta. Wybrankami Skąpca byli: Anzelm i ………. Były to osoby w wieku ok. 50 lat. Jego wybór był taki, ponieważ te osoby mogły posiadać majątek i tylko to go obchodziło, nie brał pod uwagę czy jego dzieci się na to zgadzają. Natomiast sam dla siebie wybrał ukochaną swego syna Kleanta, Mariannę. Kleant dowiedziawszy się o planach swego ojca nie był ucieszony. Pewnego dnia Skąpiec spostrzega się, że go okradziono, stracił cały majątek. Oczywiście podejrzewał wszystkich o tę kradzież jak to skąpiec. Kleant poszedł do ojca i mu powiedział, żeby ten odstąpił mu Mariannę to wtedy odda mu szkatułkę z jego pieniędzmi. Harpagon niechętnie chciał to zrobić, ale jak pomyślał o swoim majątku, że może go nie odzyskać to się zgodził na warunki Kleanta. Kleant oddał ojcu szkatułkę, a Skąpiec odstąpił od Marianny.
Moim zdaniem ta komedia nie jest dziełem doskonałym. Wg mnie książka ta mogłaby zostać napisana językiem potocznym, ponieważ czasami miałem problem ze zrozumieniem tekstu. Poza tym ta komedia jest dziełem dobrym do przeczytania.

Skąpiec- Recenzja
Skąpiec- Recenzja
Skąpiec- Recenzja

Skąpiec- Recenzja

  • Data: Czerwiec 26, 2012
  • Komentarzy: 0
  • Skomentuj

KOMENTARZE

Brak komentarzy

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery + 3 =