wyszukiwanie zaawansowane

Zalety Akademii KrakowskiejZalety Akademii Krakowskiej

Utworzenie Akademii Krakowskiej i jej dzieje przyczyniły sie do wzrostu znaczenia naszego państwa w Europie. Nawiązując do słów kanclerza Jana Zamoyskiego: „Komu uniwersytet krakowski nie był matką, temu był babką”stwierdzam że, znakomicie potwierdza sie rola, jaką w żcyiu narodu polskiego odegrała ta uczelnia. Była i jest bowiem dla polaków tym, czym np. Oxford dla Anglii czy Sorbona dla Francji. Aby jednak moja teza nie okazała sie pojęciem omyslnym, postaram sie ją odpowiednio uargumentować.

Zalety Akademii Krakowskiej

Po pierwsze, dała ona możliwość zdobywania wiedzy na terenie naszej ojczyzny. Dotąd Polacy zmuszeni byli zdobywać ją na zagranicznych uniwersytetach, co było przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym wielu wyrzeczeń.
Kolejną sprawą jest to,, iż początkowo randkę uczelni obniżał brak wydziału teologicznego, wydziały sztuk wyzwolonych, prawa i medycyny służyły przygotowaniu potrzebnych państwu kadr.
Nie ulegający wątpliwości jest fakt, ze następnym argumentem jest kszatałcenie nie tylko umysłów, ale także charakterów. W trosce o to, aby uczniowie skupiali sie wyłącznie na nauce, nie pozostawiano im zbyt wiele wolnego czasu. Z tego powodu umieszczano ich w bursach i kolegiach wspólnie z profesorami, zabraniając wstępu osobom z zewnątrz.
Uważam również, że kształcenie profesorów i wykładowców znanych w całej Europie oraz ich wystąpienia na wąznych spotkaniach(Bazylea, Konstancja) pomogły nam w osiągnięciu odpowiedniej pozycji. Osobistościami wcześniej wspomnianymi byli np. oficjalny mówca uniwersytecki doktor medycyny, Jan z Ludziska lub odznaczającymi sie kulturą i śmiałościa pogladów, Stanisław z Skalbmierza i Paweł Włodkowidz. W drugiej połowie XV w. akademia szczyciła sie np. nauczycielem naszego słynnego astronowa Kopernika- Wojciechem z Brudzewa, czy astronomem i teologiem, Marcinem Bylicą.
Ostatnią sprawą, a zarazem, moim zdaniem, jadną z ważniejszych, która potwierdzi moja teze, jest fakt, że dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński był jednym z pierwszych ośrodków nauki w Środkowej Europie.

Zalety Akademii Krakowskiej

Mam nadzieje, ze moja argumentacja, nie pozostawiła zadnych wątpliwości, co do stwierdzenia, ze utworzenie Akademii Krakowskiej i jej dzieje przyczyniły sie do wzrostu znaczenia naszego państwa w Europie.

Zalety Akademii Krakowskiej
Zalety Akademii Krakowskiej

  • Data: Lipiec 31, 2012
  • Komentarzy: 0
  • Skomentuj

KOMENTARZE

Brak komentarzy

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 × = szesnaście