wyszukiwanie zaawansowane

Zwyczaje i obrzędy kulturowe w "Chłopach"Zwyczaje i obrzędy kulturowe w "Chłopach"

Zwyczaje i obrzędy kulturowe w „Chłopach” związane są z:
1. Pracami na roli w gospodarstwie: kopanie ziemniaków, kiszenie kapusty, darcie pierza, przędzenie, świnio bicie, siew, jarmarki.
2. Uroczystościami domowymi: chrzest, swaty, zmówiny, zapowiedzi, ślub, wesele, odczepiny, przenosiny, pogrzeb.
3. Wynikające z ceremoniału kościelno-religijnego: zaduszki, wigilia.
4. Spowodowane zabobonami: zanoszenie chleba na groby przez Kubę, „zamawiane chorób przez Dominikową”, rzucanie uroków, zaklęcia we wszystkich kątach podczas chrztu, wywiezienie Jagny jako czarownicy.
Obrzędowość wynika ze zmian zachodzących w przyrodzie. Prace jesienne to siew, wykopki; zimowe to młocka, skubanie pierza, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę w wigilię, wspólna wieczerza, pamiętanie o zwierzętach, ksiądz chodzi po kolędzie, chodzą też kolędnicy, chodzenie z niedźwiedziem, na wiosnę zwłaszcza na Wielkanoc chodzenie z kogutem, śmingus i malowanie jajek.
Istotny element wiejskiej obyczajowości to gościnność. Boryna jest przyjmowany u Wójtów, Dominikowa przyjmuje swatów u Boryny, gości się księdza po kolędzie, przyjmuje kolędników, Jagustynka otrzymuje miejsce przy stole wigilijnym, a po świnio biciu posyła się mięso krewnym.
Strój to sposób ubierania się łowickich Księżaków. Damski ubiór to biała, lniana bluzka z bufiastymi rękawami, wełniana suknia w drobne, różnobarwne paski, dużo czerwonych lub bursztynowych korali. Jagna ma wełnisty suty pasiak, wysokie czarne trzewiki z czerwonymi sznurówkami, białe pończochy, gorset z zielonego aksamitu wyszyty złotem, sznury korali i pęk barwnych wstążek na plecach. Na wierch ubierano wełniane pelerynki. Męski strój to biała koszula z długimi rękawami, spodnie i kapota z wełnianej tkaniny w paski.

Zwyczaje I Obrzędy Kulturowe W "Chłopach"
Zwyczaje I Obrzędy Kulturowe W "Chłopach"
Zwyczaje I Obrzędy Kulturowe W "Chłopach"

Zwyczaje I Obrzędy Kulturowe W "Chłopach"

  • Data: Grudzień 15, 2012
  • Komentarzy: 0
  • Skomentuj

KOMENTARZE

Brak komentarzy

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ trzy = 11